Címlap | Közlekedésbiztonság | Programok » | Közlekedésbiztonsági Roadshow

Közlekedésbiztonsági roadshow

A Magyar Autóklub a jelentős erőfeszítéseket vállal a közúti közlekedési biztonságosabbá tételének érdekében. Ennek egyik kiemelkedő pillére a „Biztonságosan Közlekedni Egy életúton” elnevezésű országjáró oktatási program, mely a tanítás-tanulás folyamatában előtérbe helyezi az élethosszig tartó tanulást, a Life Long Learning paradigmáját. A program kiemelt célja, hogy a tudatos ember oldaláról alakítsa ki azokat a szabálykövető attitűdöket, melyek a felelősségtudat erősítésével hozzájárulnak a közlekedési kultúra kívánatos irányú fejlesztéséhez.

BIZTONSÁGOSAN KÖZLEKEDNI EGY ÉLETÚTON - Időpontokért kattintson ide.

A nyári időszakban kapacitás tartalékkal rendelkezünk, így nyáron, rendezvényeken, táborokban is szívesen vállalunk felkéréseket, akár 1 napra is.

PROGRAMOK:

BÜSZKESÉGÜNK:

Jelenlegi meghatározó programok nevesítése, rövid leírása

A rendezvénysorozat 2006-ban kezdte meg országos méretekben a közlekedési morál javítását célzó preventív jellegű misszióját. A programok során kialakított oktatásmódszertan előtérbe helyezi a hosszú távú tudatformálást, mely a szabálykövető attitűdök beágyazódását erősíti a készségszintű memóriában. A programok célja, hogy az alapvető közlekedési normákon, ismereteken keresztül a szabálykövető magatartás fontosságát erősítsük a mindennapi közlekedés során.
A program elnevezésének megfelelően a kutatás-fejlesztés során kialakításra kerültek azon célcsoportok, melyeket megszólítunk. A célcsoportok kialakítása szegmentálás folyamatának eredménye, melyben meghatározásra kerültek azon szempontok, amik a célcsoportok jellemzőit leírják.

Ennek megfelelően a szegmentumok:

• a 6-18 év közötti formális oktatásban résztvevő diákok,
  • az oktatáson részt vett diákok hozzátartozói,
  • azon felnőttek csoportja, kik jogosítvánnyal rendelkeznek,

A kutatás-fejlesztés során a felnőttek célcsoportját pontosítottuk, illetve további szegmentumok kerültek kialakításra:

• 3500 kg össztömeget meg nem haladó járművezető képesítési igazolvánnyal, (B1, B kategóriás) rendelkező felnőttek,
  • segéd-motorkerékpárral, motorkerékpárral közlekedő járművezető képesítési igazolvánnyal rendelkező (AM, A1, A2, A kategóriába tartozó motorkerékpárok) 18 év feletti fiatalok, felnőttek,
  • 65 éven felüli időskorú közlekedők.

A tanulás formája: non-formális tanulás, (iskolarendszeren kívüli irányított tanítás/tanulás).
A képzés „tantermi” foglalkozással kezdődik, mely oktatás módszertani leírásában alkalmazkodik az iskolarendszerű (formális) képzések kereteihez.

A diákok tanórán kívüli oktatásának részeként előtérbe állítottuk azokat a jogszabályi változásokat, melyek a közlekedést szabályozzák. Ennek érdekében finomítottuk a párbeszéden alapuló előadásunkat, illetve korszerű didaktikai módszertant alkalmazunk. Lényegében a frontális oktatás átalakult a tanítás-tanulás egységévé, mely biztosítja a differenciált oktatás követelményeit.

Az előadást tartó kolléga által szervezett irányított tanítás-tanulás folyamatában már nemcsak az ismeretek ledarálása kap hangsúlyt, hanem képességek, készségek, jártasságok felismerése, tudatossá tétele, érzelmi és akarati beágyazottság mellett.
A képzés során kitérünk az 1988 évi I törvény a közúti közlekedésről, illetve az 1/1975 (II. 5) KPM-BM együttes rendelet a közúti közlekedés szabályairól változásaira.

A gyakorlati feladatok elvégzésével az érzelmi beágyazottság segítségével épülnek be a készségszintű memóriába azok az ismeretek, melyek szükségesek, hogy a későbbiek folyamán vészhelyzeti kontextusban megfelelő válaszokat tudjanak adni az általunk oktatott gyermekek, diákok, jogosítvánnyal rendelkező felnőttek.

Mindezt a diákok kooperatív együttműködésével, pro és kontra helyzetek ismertetésével, kontraszt kiemelésével érjük el, mely mozgalmassá, izgalmassá teszi a bő másfél órát, melyet együtt töltünk, ezzel növelve a közlekedési térlátásukat, illetve szabálykövető attitűdjeiket.

Elérhetőségünk:

Timkó Attila
program koordinátor

Magyar Autóklub
Közlekedésbiztonsági Szakág

Cím: 1043 Budapest, Berda József utca 15.
Tel.: +36-1-345-1630
Fax: +36-1-389-0630