Klubinform

Közlekedési hírek Európából

KLUBINFORM HÍREI 2024.04.12.

Európa útjain

A hétvégén kicsi a torlódások kialakulásának veszélye az európai autópályákon. Leginkább az építkezési területeknél kell sebességkorlátozásokra, sávszűkítésekre készülni. Számos helyen zajlanak tavaszi karbantartási- és takarítási munkák is, esetenként teljes-, vagy félpályás lezárással, ezeket azonban főként éjszaka végzik, így a nappali forgalmat nem akadályozzák. Az agglomerációs területekről kivezető utak lehetnek telítettebbek a szokásos csúcsforgalmi időkben, péntek estefelé és szombat délelőtt. A határátlépéseknél nem zárható ki, hogy feltorlódnak a járművek, de hosszabb várakozási idő előreláthatólag nem lassítja majd a haladást. Egy-két országban, például Ausztriában és Olaszországban még mindig életben van a téli felszerelési kötelezettség, és az időjárás ebben az időszakban még változékonyan alakul, az alpesi hegyekben havazás is előfordulhat, ezért a hóláncot nem érdemes kivenni a csomagtartóból, ha a hegyekbe készülnek autóval. Az alpesi hágók többsége jelenleg még nem járható. Mindenképp azt javasoljuk, hogy indulás előtt tájékozódjanak az aktuálisan érvényben lévő szabályokról, illetve a várható időjárásról.

Ausztria

Ausztriában a következő hétvégén összességében zavartalan lesz a forgalom, ugyanakkor az útmunkálatok környékén itt is kialakulhatnak torlódások az ÖAMTC, osztrák társklubunk tájékoztatása szerint. Fontos információ, hogy az A10-es autópályán Golling és Werfen közötti 14 kilométeres szakaszon jelenleg öt alagutat felújítása zajlik párhuzamosan, amelynek következtében a forgalom csak egy sávon tud haladni. A munkálatok az Ofenauer és a Hiefler alagutakat, valamint a Werden alagútláncot érintik. A karbantartás miatt ezen a szakaszon torlódással és jelentősen megnövekedett menetidővel kell számolniuk az autósoknak. A felújítás a tervek szerint június végéig tart majd. Szintén felújítás alatt áll az Arlberg alagút az S16 Arlberg gyorsforgalmi út mentén, Tirol és Vorarlberg között, amit a munkálatok miatt mindkét irányban lezártak a forgalom elől. A munkát előreláthatólag november 22-én fejezik majd be. Ezen felül a jó idő beköszöntével az A4-es autópálya keleti szektorában, a schwechati csomópontnál is nagy horderejű munkákat kezdtek, illetve a tavaszi szünet végével az A13-as autópályán több ponton is felújítás indult. A folyamatban lévő munkálatokról az osztrák autópályaüzemeltető, az ASFINAG honlapján tájékoztódhatnak (https://routenplaner.asfinag.at/index.html?activeTab=roadworks&lang=en&language=hu&mtm_source=Engagement-Banner-Language).

Németország

Az előző hétvégékhez képest a mostanin lényegesen kisebb forgalomra kell számítani a német társklubunk az ADAC előrejelzése szerint. Hessenben és Schleswig-Holsteinben még csak most ér majd véget a tavaszi szünet, de ez nem fogja jelentősen növelni a forgalmat, ugyanakkor kisebb torlódásokkal azért számolni kell a frekventált útszakaszokon. Ami viszont fennakadásokat okozhat a közlekedésben az az útépítési, felújítási, karbantartási szezon kezdete. Jelenleg 1168 autópálya-építési terület van Németországban, jelentősen több, mint az elmúlt hétvégéken. Az A1, A3 és A7 autópályákon le is zártak néhány fontos szakaszt a munkálatok idejére. A kerülő utak minden esetben ki vannak táblázva. Az aktuális lezárásokról és útépítésekről részletes és naprakész információk találhatók az ADAC honlapján (https://www.adac.de/verkehr/verkehrsinformationen/de/?country=D&federalState=&street=&streetType=Highway&showTrafficNews=false&showConstructionSites=true&pageNumber=1&submit=true&resetSearchParams=false) A német társklubunk péntek délutánra számít a legnagyobb forgalomra, és fennakadásokra.

Szlovénia

Szlovéniában a hétvégén jó idő esetén megnövekedett forgalomra kell számítani, de előreláthatólag a haladás zömében folyamatos lesz. Ami az útmunkákat illeti a hét végén a Primorska autópályán Brezovica és Vrhnika között Koper irányába, valamint az A1-es autópályán Sentjakob és Domzale között Maribor irányába zajlanak majd munkálatok, ami esetenként a forgalom feltorlódásához vezethet. A határon szintén kialakulhatnak torlódások, különösen, ha az autósok nem vásárolják meg korábban az autópálya matricát, és a helyszínen kell ezt pótolniuk. A várakozási idők csökkentése érdekében a járművezetőknek érdemes előre megvenni a szlovén matricát, amit megtehetnek akár az Autoclub Travel ügyfélszolgálati irodáiban, illetve a 1112 Budapest, Budaőrsi út 138., és 6000 Kecskemét, Izzó utca 1 sz. alatti szerviz- és vizsgapontjainkon. Az ország alpesi hágói tekintetében elmondható, hogy kettő kivételével (Mangart és a Vrsic) az utak már szabadon járhatók.

Külföldi utazásaihoz minden klubtagunknak ajánljuk a Klub Protect szolgáltatásunkat, amellyel biztonságban tudhatják autójukat és a benne utazókat is, ha az út során váratlan esemény miatt segítségre lenne szükségük. További információ a szolgáltatásról: https://www.autoklub.hu/klub-protect/